
Jag har stickat på de här vantarna ett tag nu; Mammi och jag gick kurs i tvåändsstickning första helgen i februari. Bästa Sanna var lärare i två dagar och vi hade kul och fick lära oss lite nya grejer.
Efter kursen har det inte blivit så mycket stickat eftersom jag också gått en kurs i nålbindning där vi har haft läxor och det har varit en hel del att göra med det (så kul, mer om det senare!).
Men årets skidhöjdpunkter sammanföll ju i år: Vasaloppet och VM-femmilen. Långlopp på skidor innebär för mig gott om sticktid och spänning i ett! Vantarna saknade efter loppen bara tumme.
Garnet köpte jag av Sanna på kursen och det är så fint! Det är grått ofärgat och grönmelerat Sanna-färgat av Kampes Z-tvinnade garn. Jag körde på en randig vante med krusmönster. Jag gillar konceptet med långrandiga vantar med tvärgående ränder i intressanta mönster. Mer sånt!
Dock, vantarna blev lite för stora precis bara runt handen där tumkilen är… Nu är jag i valet och kvalet: ska jag lättvalka dem för bättre passform på mina tassar eller ge dem till bästa J?